Konta oszczędnościowe2019-06-29T16:56:22+00:00

Konta oszczędnościowe – porównanie ofert

Aktualnie brak ofert ?

Sprawdź nas za jakiś czas. Postaramy się poprawić.

Konta oszczędnościowe – co to jest?

Konta oszczędnościowe są specyficzną formą rachunku bankowego. Zazwyczaj posiadają formę subkonta dodanego do konta głównego. Ich celem jest oszczędzanie pieniędzy przez posiadacza rachunku bankowego przy jednoczesnym zapewnieniu stałego dostępu do środków przez właściciela. Z tego właśnie powodu jest to bardzo popularna forma oszczędzania przez Polaków. Konto pozwala na oszczędzanie, ale nie powoduje zablokowania pieniędzy na jakiś dłuższy czas. Jest to bardzo dobry wybór, gdy chcemy zaoszczędzić trochę pieniędzy, ale nie możemy sobie pozwolić na blokadę pieniędzy.

Konta oszczędnościowe najbardziej przypominają w swojej strukturze lokaty terminowe. Tak samo jak lokaty terminowe, konta oszczędnościowe mają wyższe oprocentowanie od zwykłego konta, co pozwala na oszczędzanie pieniędzy. Tym niemniej, konta oszczędnościowe

Konta oszczędnościowe – czym się różnią od kont osobistych?

Najważniejsze różnice pomiędzy kontami oszczędnościowymi a kontami osobistymi:

  • oprocentowanie – jest znacznie wyższe na kontach oszczędnościowych
  • dostęp do środków – na koncie osobisty jest jest zawsze bezpłatne i w każdym momencie, z kolei konta oszczędnościowe wymuszają odpłatność za wypłatę środków więcej niż raz w miesiącu
  • funkcje i możliwości konta – konta oszczędnościowe mają ograniczoną funkcjonalność w porównaniu z kontami osobistymi, w zasadzie pozwalają tylko na wypłatę środków na inny rachunek własny; konta osobiste dają znacznie więcej możliwości
  • zastosowanie – konta oszczędnościowe służą do oszczędzania pieniędzy, a konta konta osobiste do obsługi bieżących rozliczeń i wydatków.

Konta oszczędnościowe – ile można zaoszczędzić?

Jednym z najważniejszych elementów wpływających na wysokość oprocentowania środków na kontach oszczędnościowych jest stopa procentowa, na którą banki nie mają wpływu. Ustalana jest przez Radę Polityki Pieniężnej i jest ona zależna od wielu czynników, np. od inflacji, poziomu bezrobocia, stanu gospodarki. Generalnie, im lepszy stan gospodarki, tym wyższa stopa procentowa. Niestety, od wielu lat ma ona tendencję do schodzenia w dół, więc oszczędzanie jest trochę mniej korzystne. Z tego powodu konta oszczędnościowe mają oprocentowanie zmienne. Bank daje coś od siebie, ale największy wpływ na wysokość oprocentowania ma przede wszystkim Rada Polityki Pieniężnej.

Jak wybierać konta oszczędnościowe?

Najważniejsze cechy, na jakie należy zwrócić uwagę przy wyborze konta oszczędnościowego:

  • oprocentowanie – im wyższe, tym lepiej. Należy jednak pamiętać, że jest to wysokość oprocentowania podawana w skali roku, a więc by dowiedzieć się ile pieniędzy zostanie przelane przez bank po miesiącu na konto należy podzielić tę kwotę przez 12 (ilość miesięcy w roku) i odjąć podatek Belki (wynosi 18% od każdych zaoszczędzonych środków).
  • kapitalizacja odsetek – tutaj zasada też jest podobna – im częściej, tym lepiej. Kapitalizacja oznacza tak naprawdę, po jakim czasie pieniądze zostaną przelane na nasze konto. Jeśli jest ustalona kapitalizacja miesięczna, to środki będą przelewane raz na miesiąc. Co za tym idzie, właściciel rachunku dostanie je szybciej i od tej kwoty zostanie naliczone dodatkowe oprocentowanie w kolejnym okresie rozliczeniowym.
  • koszt wypłaty środków z rachunku – bank na kontach oszczędnościowych daje wyższe oprocentowanie, ale coś za coś. W zamian za to ogranicza dostęp do tych pieniędzy poprzez ustalenie kwoty od wypłaty pieniędzy z takiego konta. Zazwyczaj jedna transakcja w miesiącu jest darmowa, a kolejne są płatne. Może to być 5 zł albo i więcej. Kwota ta może spokojnie spowodować, że oszczędzanie przestanie być opłacalne. Z tego powodu na koncie oszczędnościowym trzymać tylko pieniądze, które mogą tam być przez co najmniej miesiąc czasu.
Porównanie oferty kont bankowych