Konta młodzieżowe2019-06-29T16:56:16+00:00

Konta młodzieżowe – ranking i porównanie ofert

Konta młodzieżowe co to jest?

Konto młodzieżowe to rachunek bankowy, czyli tzw. ROR (rachunek oszczędnościowo rozliczeniowy) przeznaczony dla młodych osób. Są one skierowane do dzieci w wieku od 13 lat. Jego zaletą jest zazwyczaj pełna darmowość. Utrzymanie tego konta i przelewy z niego kosztują 0 zł. Jako, że osoby przed 18 rokiem życia nie mają możliwości samodzielnie założyć konta, konta młodzieżowe są zakładane przez rodziców lub opiekunów w imieniu ich dzieci. Pozwala to na pełną kontrolę konta przez rodzica. Ma on pełną kontrolę nad tym co dzieje się na koncie swojej pociechy. Korzyścią dla dziecka jest niewątpliwie możliwość nauczenia się jak działa system bankowy w jego podstawowej formie już w młodym wieku, a także rozpoczęcie nauki oszczędzania.

Technicznie rzecz ujmując, nie jest tworzone osobne konto. Konta młodzieżowe są tworzone w formie subkont. Czyli tak jakby konta zależnego od konta głównego, którym dysponuje rodzic. Rodzic z kolei upoważnia swoje dziecko do dysponowania środkami na tym koncie. Do konta młodzieżowego można przypisać również kartę bankomatową, co pozwoli dziecku na wypłacanie pieniędzy z subkonta (i tylko z niego). Konta te mają z kolei większe limity zarówno na wypłaty z bankomatu jak i przelewy pomiędzy rachunkami. W ten sposób bank chroni pieniądze dziecka przed wydawaniem ich w jakiś mało odpowiedzialny sposób.

Konta bankowe młodzieżowe – korzyści.

Najważniejszą z korzyści jest na pewno wygoda. W dobie internetu nie ma konieczności odwiedzania placówek bankowych w celu załatwienia swoich spraw. Wystarczy się zalogować na właściwą stronę swojego banku i dokonać przelewu. Trwa to tylko ułamek czasu, jaki jeszcze kilkanascie lat temu należało poświęcić, by zająć się rachunkami. Co więcej, młody człowiek w ten sposób oswaja się z internetem, w szczególności z jego poważniejszymi zastosowaniami a nie tylko częścią rozrywkową.

Drugą korzyścią jest na pewno bezpieczeństwo, a więc możliwość przechowywania pieniędzy poza domem w instytucji, która w tym się specjalizuje. Dzięki temu młody człowiek może spać spokojnie – jego pieniądze są bezpiecznie ulokowane. Kolejną korzyścią jest brak konieczności dokonywania transakcji gotówkowych, zwłaszcza tych na większe kwoty. Wystarczy dokonać przelewu z konta. Ogranicza to ryzyko utraty pieniędzy podczas np. jakiegoś napadu.

Konta bankowe młodzieżowe – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Przede wszystkim  koszta związane z obsługą konta. Konta tego typu są zazwyczaj bezpłatne, ale zawsze warto się upewnić.  Zatem należy zwrócić uwagę na:

  • miesięczny koszt prowadzenia konta – można znaleźć oferty konta za 0 zł, często z jakimiś warunkami, np. z regularnymi przelewami na określoną kwotę,
  • koszt karty debetowej – tutaj również można znaleźć oferty karty za 0 zł, również z pewnymi warunkami, np. dokonywanie płatności kartą na określoną kwotę w danym miesiącu
  • koszt wypłat z bankomatów i w oddziałach – dziś w zasadzie nie ma banku, który pozwalałby na darmowe wypłaty w oddziałach,ale bankomaty jak najbardziej dalej są za 0 zł, najczęściej we własnej sieci, niekiedy również w innych sieciach a czasami nawet w bankomatach na całym świecie, co szczególnie przydaje się często podróżującym.

Zdarzają się jeszcze konta, które oferują wszystkie 3 usługi za 0 zł, ale jest ich coraz mniej. Najczęściej proponowana jest jedna usługa za 0 zł a pozostałe są już odpłatne, dlatego warto przed wyborem banku i jednego z jego kont, zapoznać się z aktualnymi ofertami dostępnymi na rynku.

Porównanie oferty kont bankowych