Konta bankowe osobiste2019-06-29T16:56:10+00:00

Konta bankowe osobiste – ranking i porównanie ofert

Konta bankowe osobiste – co to są?

Konta bankowe osobiste są przeznaczone, na co wskazuje ich nazwa, dla osób prywatnych do korzystania z nich osobiście. Zatem są przeznaczone dla osób prywatnych, nie dla firm. Jest to w zasadzie najbardziej podstawowa usługa jaką może oferować bank. Dzięki temu, bank zdobywa klientów, którym może oferować inne usługi, np. kredyty, pożyczki czy różnego rodzaju inwestycje.

Osobiste konta bankowe to są wszelkiego rodzaju ROR, czy rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe. Dziś w zasadzie każdy posiada konto osobiste, a nawet kilka. To na nie przelewane są pieniądze z pensji, jaką otrzymuje się od swojego pracodawcy czy od innych kontrahentów. Wiele z kont osobistych jest za 0 zł, oferują również przelewy za 0 zł i karty za 0 zł. Wszystko po to, by przyciągnąć klienta do instytucji. Dziś w zasadzie nie ma już osób bez kont. Stanowią margines.

Konta bankowe osobiste – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Najważniejsze są koszta związane z obsługą konta osobistego. A więc warto zwrócić uwagę na:

  • miesięczny koszt prowadzenia konta – można znaleźć oferty konta za 0 zł, często z jakimiś warunkami, np. z regularnymi przelewami na określoną kwotę,
  • koszt karty debetowej – tutaj również można znaleźć oferty karty za 0 zł, również z pewnymi warunkami, np. dokonywanie płatności kartą na określoną kwotę w danym miesiącu
  • koszt wypłat z bankomatów i w oddziałach – dziś w zasadzie nie ma banku, który pozwalałby na darmowe wypłaty w oddziałach,ale bankomaty jak najbardziej dalej są za 0 zł, najczęściej we własnej sieci, niekiedy również w innych sieciach a czasami nawet w bankomatach na całym świecie, co szczególnie przydaje się często podróżującym.

Zdarzają się jeszcze konta bankowe osobiste, które oferują wszystkie 3 usługi za 0 zł, ale jest ich coraz mniej. Najczęściej proponowana jest jedna usługa za 0 zł a pozostałe są już odpłatne, dlatego warto przed wyborem banku i jednego z jego kont, zapoznać się z aktualnymi ofertami dostępnymi na rynku.

Konta bankowe osobiste i ich “dobrowolność”

Nie ma co ukrywać. Konta bankowe osobiste, to wygoda dla wszystkich zarówno dla klienta, dla banku jak i dla pracodawcy, który może szybko przelać pieniądze na konto pracownika, bez konieczności rozliczeń gotówkowych. Oczywiście nie ma takiej konieczności i pracownik może nie mieć rachunku w banku, ale to w zasadzie tylko teoria. W praktyce, dla ułatwienia w zasadzie w każdej instytucji dokonuje się przelewów na konta bankowe, unikając dokonywania wypłat gotówkowych. Co więcej, w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, posiadanie konta staje się w zasadzie obowiązkiem. Tak nakazuje polskie prawodawstwo i nie ma od tego stanu rzeczy odwołania. To jest jeden z warunków założenia firmy. Każda transakcja powyżej 20.000 zł musi być dokonywana za pomocą przelewu, a banki mają obowiązek sprawdzać tak wysokie transakcje i w razie jakichkolwiek zastrzeżeń informować o tym właściwe organy.

Plusy konta bankowego osobistego.

Najważniejszą z korzyści jest na pewno wygoda. W dobie internetu nie ma konieczności odwiedzania placówek bankowych w celu załatwienia swoich spraw, np. opłacenia rachunków. Wystarczy się zalogować na właściwą stronę swojego banku i dokonać przelewu. Trwa to tylko ułamek czasu, jaki jeszcze kilkanascie lat temu należało poświęcić, by zająć się rachunkami.

Drugą korzyścią jest na pewno bezpieczeństwo, a więc możliwość przechowywania pieniędzy poza domem w instytucji, która w tym się specjalizuje. Dzięki temu klient banku może spać spokojnie – jego pieniądze są bezpiecznie ulokowane. Kolejną korzyścią jest brak konieczności dokonywania transakcji gotówkowych, zwłaszcza tych na większe kwoty. Wystarczy dokonać przelewu z konta. Ogranicza to ryzyko utraty pieniędzy podczas np. jakiegoś napadu.

Porównanie oferty kont bankowych