Konta bankowe2019-06-29T16:56:01+00:00
Porównanie oferty kont bankowych

Konta Bankowe – rankingi i porównywarki ofert

Konta bankowe – po co komu konto?

Konta bankowe to inaczej wszystkie konta oszczędnościowo-rozliczeniowe, konta osobiste albo tzw. RORy (czyli rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe). W dzisiejszych czasach jest to w zasadzie standard. Każda osoba powyżej 18go roku życia posiada konto w banku i jest to najczęściej najważniejsza usługa bankowa dla osoby. W końcu to na konta bankowe wpływają pieniądze, jakie dana osoba otrzymuje. Jest to również niemal na pewno pierwszy produkt finansowy, z jakim spotyka się przeciętny Kowalski. Osoby, które jeszcze nie posiadają konta, to już margines. Stały się one tak standardowym narzędziem, że sporo osób posiada po kilka rachunków. Niemała w tym zasługa samych banków, które często oferowały konta za 0zł, rachunki za 0zł czy przelewy za 0 zł. Zwłaszcza w wersjach internetowych, gdzie banki nie ponoszą kosztów obsługi klienta.

Konta bankowe i ich “dobrowolność”

Nie ma co ukrywać. Konta bankowe to wygoda dla wszystkich zarówno dla klienta, dla banku jak i dla pracodawcy, który może szybko przelać pieniądze na konto pracownika, bez konieczności rozliczeń gotówkowych. Oczywiście nie ma takiej konieczności i pracownik może nie mieć rachunku w banku, ale to w zasadzie tylko teoria. W praktyce, dla ułatwienia w zasadzie w każdej instytucji dokonuje się przelewów na konta bankowe, unikając dokonywania wypłat gotówkowych. Co więcej, w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, posiadanie konta staje się w zasadzie obowiązkiem. Tak nakazuje polskie prawodawstwo i nie ma od tego stanu rzeczy odwołania. To jest jeden z warunków założenia firmy. Każda transakcja powyżej 20.000 zł musi być dokonywana za pomocą przelewu, a banki mają obowiązek sprawdzać tak wysokie transakcje i w razie jakichkolwiek zastrzeżeń informować o tym właściwe organy.

Korzyści kont bankowych

Najważniejszą z korzyści jest na pewno wygoda. W dobie internetu nie ma konieczności odwiedzania placówek bankowych w celu załatwienia swoich spraw, np. opłacenia rachunków. Wystarczy się zalogować na właściwą stronę swojego banku i dokonać przelewu. Trwa to tylko ułamek czasu, jaki jeszcze kilkanascie lat temu należało poświęcić, by zająć się rachunkami.

Drugą korzyścią jest na pewno bezpieczeństwo, a więc możliwość przechowywania pieniędzy poza domem w instytucji, która w tym się specjalizuje. Dzięki temu klient banku może spać spokojnie – jego pieniądze są bezpiecznie ulokowane. Kolejną korzyścią jest brak konieczności dokonywania transakcji gotówkowych, zwłaszcza tych na większe kwoty. Wystarczy dokonać przelewu z konta. Ogranicza to ryzyko utraty pieniędzy podczas np. jakiegoś napadu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Na koszta związane z obsługą konta. A więc na:

  • miesięczny koszt prowadzenia konta – można znaleźć oferty konta za 0 zł, często z jakimiś warunkami, np. z regularnymi przelewami na określoną kwotę,
  • koszt karty debetowej – tutaj również można znaleźć oferty karty za 0 zł, również z pewnymi warunkami, np. dokonywanie płatności kartą na określoną kwotę w danym miesiącu
  • koszt wypłat z bankomatów i w oddziałach – dziś w zasadzie nie ma banku, który pozwalałby na darmowe wypłaty w oddziałach,ale bankomaty jak najbardziej dalej są za 0 zł, najczęściej we własnej sieci, niekiedy również w innych sieciach a czasami nawet w bankomatach na całym świecie, co szczególnie przydaje się często podróżującym.

Zdarzają się jeszcze konta, które oferują wszystkie 3 usługi za 0 zł, ale jest ich coraz mniej. Najczęściej proponowana jest jedna usługa za 0 zł a pozostałe są już odpłatne, dlatego warto przed wyborem banku i jednego z jego kont, zapoznać się z aktualnymi ofertami dostępnymi na rynku.