Lokaty Bankowe2019-06-29T16:54:56+00:00

Lokaty bankowe – rankingi porównanie ofert

Happipożyczki
Nazwa lokaty Min. kwota na lokacie Maksymalna kwota lokaty Okres lokaty Roczne oprocentowanie lokaty
 Lokata Bezkarna  1.000 zł  100.000 zł  3 miesiące  3,20%
Zamów

Pozostałe oferty

Bank Nazwa lokaty Min. kwota na lokacie Maksymalna kwota lokaty Okres lokaty Roczne oprocentowanie lokaty Inne warunki
 Lions Bank lokaty bankowe kredyt gotówkowy  Lokata Fortune  100.000 zł  1.000.000 zł  do 12 miesięcy  2,4% Oferta dla nowych klientów.

Wymaga założenia konta w banku.

Wymaga utrzymania na koncie 10% wartości lokaty.

Zamów
BGŻ Optima lokaty kredyt gotówkowy hipoteczny samochodowy Lokata bezkompromisowa 1.000 zł 100.000 zł 3 miesiące 2,5% Dla nowych klientów.

Możliwość zerwania lokaty bez utraty odsetek.

Zamów
 Toyota Bank lokaty kredyt gotówkowy hipoteczny samochodowy Lokata 3.000 zł 49.000 zł 160 dni 2,00% Zakładana w 100% online przez internet

Wymaga założenia konta bankowego.

Zamów
 BGŻ Optima lokaty kredyt gotówkowy hipoteczny samochodowy Lokata bezkarna 1.000 zł 100.000 zł 3 miesiące 3,20% Zakładana w 100% online przez internet.

Dla nowych środków

Zamów
 mBank kredt gotówkowy hipoteczny samochodowy lokaty
eKonto z lokatą
1.000 zł brak limitu do 9 miesięcy 2,50% Wymaga założenia konta bankowego.

Tylko nowe środki.

Zamów

Co to są lokaty bankowe?

Jest to instrument finansowy polegający na wpłaceniu do banku określonej kwoty pieniędzy, na określony czas, na określony z góry procent. Bank zobowiązuje się do wypłacenia, po upływie umówionego czasu, kwoty głównej powiększonej o odsetki.

Sposób na oszczędzanie

Lokaty bankowe są jednym z bezpiecznych sposobów na oszczędzanie pieniędzy. Dzięki zabezpieczeniu wypłat przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, mamy pewność, że otrzymamy pieniądze nawet jeśli bank by zbankrutował. Lokata jest zazwyczaj oprocentowana wyżej niż inflacja dzięki temu gwarantuje, że pieniądze które posiadamy nie stracą na wartości.

Lokaty Bankowe – dla kogo?

Osoby, które nie lubią kiedy ich pieniądze tracą na wartości, a jednocześnie nie lubią ryzyka powinni być zainteresowani ofertą lokat bankowych. Inflacja powoduje, że trzymanie większej gotówki na koncie bankowym, które zazwyczaj jest nieoprocentowane jest nieopłacalne. Pomimo, że pieniądze nie są wydatkowane i tak ich siła nabywcza maleje. Lokaty bankowe są zazwyczaj też wyżej oprocentowane niż konta oszczędnościowe. Dzięki temu są bardziej opłacalne.

Warunki

Lokaty bankowe mogą być krótkoterminowe, jak i długoterminowe. Najbardziej popularne są okresy miesięczne, 3 – miesięczne i roczne. Często im dłuższy okres lokaty tym lepsze warunki finansowe. Ważne również, żeby pamiętać, że oprocentowanie lokaty bankowej podawane jest w skali roku. Warto więc obliczyć jaki faktyczny zysk daje lokata, w szczególności jeśli zakładamy lokatę miesięczną czy kwartalną. Czasem banki wymagają dla założenia lokaty spełnienia dodatkowych warunków, np. założenia konta bankowego. Warto też zapoznać się z różnymi ofertami, nie tylko banku w którym już mamy konto. Często bowiem dla nowych klientów oferta jest dużo atrakcyjniejsza. Banki określają zarówno dolne jak i górne limity wpłat na lokatę. Co oznacza, że są one dostępne zarówno dla osób które nie chcą zamrażać dużego kapitału jak i dla tych, którzy oszczędzają np. na emeryturę i mogą zainwestować większą gotówkę na dłużej.

Zalety i wady

Jak każdy instrument finansowy lokaty bankowe mają swoje wady i zalety. Zaletą jest bezpieczeństwo. Wypłata środków, obecnie do kwoty 100 000 euro, jest gwarantowana przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Ponadto, w przypadku lokat ze stałym oprocentowaniem dokładnie wiadomo jaki będzie zysk.

Lokatę bankową można założyć bardzo szybko. Oczywiście tradycyjny sposób w placówce bankowej też jest dostępny. Ale znacznie szybciej i wygodniej założyć lokatę po prostu przez internet. Lokaty bankowe są dostępne zarówno dla osób z mniejszym jak i dużym kapitałem.

Wadą lokat bankowych jest zamrożenie kapitału na określony okres. Trzeba dokładnie zapoznać się z warunkami lokaty bankowej, żeby wiedzieć czy jest możliwość wycofania pieniędzy przed zakończeniem lokaty nie tracąc już wypracowanych odsetek. Lokaty bankowe nie są instrumentem trudnym. Nie trzeba zawodowo zajmować się finansami, żeby wybrać dla siebie korzystną ofertę lokaty bankowej. Wadą lokat bankowych jest jednak ich mimo wszystko niskie oprocentowanie, które nie pozwala na zarobienie dużych pieniędzy.

Inwestycje finansowe porównanie ofert