Doradztwo finansowe dla zadłużonych. 9 skutecznych rozwiązań.

Zaczęło się od telewizora. Całkiem zwyczajnie. No może nie tak zwyczajnie, bo telewizor niezwyczajny: 60 cali, obraz jakości Ultra High Definition, wyposażony w bezprzewodową komunikację wifi. Prawdziwe centrum dowodzenia. Nawet pomyślałeś, że to byłby świetny zakup, bo może nawet udałoby się zintegrować rodzinę. Żona pewnie będzie chciała pooglądać swoje ulubione seriale, ty mecze, a dzieciaki pograć na konsoli. Wszyscy będą zadowoleni. A jeszcze ta promocja. Trafiliście na nią całkiem przypadkiem. A sprzedawca był taki przekonywujący, że musicie kupić już teraz, bo taka okazja może się długo nie trafić. Finansowo może nie była to dla was kwota zaporowa, ale żeby nie wydać wszystkich pieniędzy, wzięliście szybką pożyczkę.

Miłe złego początki

I tu też wszystko odbyło się błyskawicznie. Bez zbędnych formalności i pytań. Pieniądze na koncie były jeszcze w tym samym dniu. Telewizor oczywiście też był w domu błyskawicznie… I generalnie wszystko było w porządku.

Oboje pracujecie, więc nie było problemu ze spłacaniem cotygodniowych rat. Telewizor świetny, zintegrował nie tylko rodzinę, ale i sąsiadów, którzy przychodzili oglądać mecze. I może gdyby wtedy coś poszło nie tak, to byłbyś teraz w innym miejscu. Ale jak na ironię wszystko szło świetnie. Pożyczkę spłaciliście szybko. Więc pomyśleliście o nowym samochodzie. Ten, którym jeździłeś tak często już się psuł. Wystarczyło go sprzedać, trochę dołożyć i gotowe. Kolejna pożyczka na trochę wyższą kwotę, ale nie ponad wasze możliwości. Tylko akurat zbliżała się zima i trzeba było dokupić jeszcze węgiel. I znów z pomocą  przyszła wam firma pożyczkowa. Dobranie 1500 zł nie stanowiło problemu. I znów pieniądze były na koncie w tym samym dniu. Tylko, że jeszcze potem zepsuła się wam pralka. A potem już sam nie wiesz co się stało. Tylko tych pożyczek było coraz więcej i więcej. I coraz trudniej je było spłacać. Teraz już macie opóźnienia w przelewach. Dostajecie listy z ponagleniami i wezwaniami do zapłaty. Z resztą już nawet nie wiesz co to za listy, bo nawet ich nie otwierasz.

Brzmi znajomo?

Nie wiesz co zrobić? Potrzebujesz pomocy. Trudno samemu podjąć racjonalne decyzje. Potrzebne ci doradztwo finansowe dla zadłużonych.

Co możesz zrobić?

1. Rozmawiaj z wierzycielami

Rozmawiaj z wierzycielami

Na początek skontaktuj się z kredytodawcą czy pożyczkodawcą. To trudny krok. Czasem wydaje się , że chowanie głowy w piasek jest łatwiejsze. Tylko, że to nic nie zmienia. Zarówno bank czy firma pożyczkowa przede wszystkim chce odzyskać pieniądze. Jest w stanie iść na ustępstwa, ale musi widzieć możliwość odzyskania wierzytelności. To będzie twój pierwszy doradca finansowy dla zadłużonych.

Unikanie kontaktu może być odebrane jako unikanie spłaty kredytu czy pożyczki. A to może zakończyć się windykacją, sądem czy komornikiem.

2. Postaraj się zrestrukturyzować dług

Co to znaczy? Złóż wniosek o zmianę warunków spłaty pożyczki czy kredytu. Przedstaw swoją sytuację. Opisz dlaczego nie możesz spłacać kredytu czy pożyczki na dotychczasowych warunkach. Dołącz dokumenty potwierdzające zmianę sytuacji – np. wypowiedzenie z pracy, zmniejszenie dochodów z powodu zmiany warunków zatrudnienia, zwiększenie wydatków np. z powodu choroby osoby bliskiej. Wskaż wszystkie powody pogorszenia sytuacji, które możesz udokumentować i udowodnić. Bardzo ważne – muszą być to prawdziwe powody!

Wskaż o co wnioskujesz. Zmniejszenie wysokości miesięcznych rat? A może zawieszenie spłaty pożyczki na okres, który pozwoli Ci stanąć na nogi? A może ktoś jest w stanie Ci pomóc i chcesz porozumieć się z pożyczkodawcą celem zmiany osoby spłacającej pożyczkę? Zaproponuj coś. Może druga strona się zgodzi, albo zaproponuje inny sposób restrukturyzacji. Nie zawsze osiągniesz sukces. Wszystko zależy od okoliczności, ale zawsze warto próbować.

Bardzo ważne! Jeśli uda ci się doprowadzić do restrukturyzacji długu, dotrzymuj postanowień umowy. Druga szansa może się już nie zdarzyć.

Jeśli to nie sie nie uda, to możesz spróbować wziąć pożyczkę pod mieszkanie.  W tym celu najlepiej będzie skontaktować się z doradcą finansowym, który udzieli Ci wszelkich niezbędnych informacji. Tutaj możesz złożysz wniosek –> KLIKNIJ TUTAJ <–

3. Sprawdzaj pocztę. Odbieraj listy.

Sprawdzaj pocztę. Czytaj listy.

Niektórzy dłużnicy boją się nawet odbierać listy polecone wiedząc, że może to być wezwanie do zapłaty. To błąd. Po pierwsze już przy pierwszym wezwaniu możemy zareagować i starać się o restrukturyzację. Choć lepiej zrobić to zanim będziemy dostawać wezwania do zapłaty. Poza tym odmowa odbioru listu nie oznacza, że nie wynikają z tego żadne konsekwencje. Korespondencja celowo nie odbierana może być uznana jako doręczona i być podstawą skierowania pozwu w postępowaniu sądowym.

Czytając korespondencję mamy możliwość odpowiedzi. Czy to na wezwanie do zapłaty. Czy też na nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym czy upominawczym. Co ważne w postępowaniu sądowym ważne są terminy – i tylko dotrzymując terminu można skutecznie wnieść sprzeciw czy zarzuty od nakazu zapłaty. I tylko wtedy można ustrzec się przed windykacją komorniczą i dodatkowymi kosztami, jeśli nakaz zapłaty jest niezasadny.

4. Tnij koszty

Tnij koszty

Sprawdź na co wydajesz pieniądze. Zrób budżet. Zlicz wszystkie koszty najlepiej w okresach miesięcznych. Możesz korzystać z kartki papieru, excela albo różnych pomocnych w tym zakresie aplikacji na telefon. Być może na daną chwilę są wydatki, które możesz ograniczyć. Nadwyżki przeznacz na spłatę długów, a jeśli się uda, to częściowo oszczędzaj pieniądze. Na początku jest to może trudne i żmudne, ale liczy się systematyczność. Ale zacznie procentować. A za chwilę budżetowanie stanie się codziennością.

Zaangażuj rodzinę w oszczędzanie i liczenie kosztów. To sprawa dotycząca wszystkich. Jak wyjdziecie z długów zyskacie wszyscy. Poza tym takie sytuacje są ważne w edukacji finansowej dla wszystkich i starszych i młodszych.

5. Poszukaj dodatkowych dochodów

Nawet niewielkie dodatkowe kwoty w najtrudniejszym okresie pozwolą ulżyć domowemu budżetowi. Roznoszenie ulotek czy nocne układanie towarów w sklepie to łatwo dostępne prace, które mogą zasilić budżet. A może masz w domu niepotrzebne, nieużywane rzeczy? Bardzo często gromadzimy przedmioty, które potem są nam niepotrzebne. Zrób wyprzedaż garażową lub wystaw ogłoszenia na portalach sprzedażowych, może uda się uzyskać w ten sposób jakieś dodatkowe pieniądze.

6. Nie bierz dodatkowych pożyczek

Dodatkowe pożyczki na spłatę zadłużenia nie są opłacalne. Nawet niewielkie kwoty stanowią dodatkowe obciążenie dla budżetu. I oczywiście trzeba je spłacić z odsetkami. W przypadku problemów ze spłatą dotychczasowych zobowiązań ciężko oczekiwać, że dodatkowa pożyczka rozwiąże kłopoty.  Raczej będzie przyczyną dodatkowych problemów z dotrzymaniem terminów spłaty.

7. Poszukaj firm, które świadczą doradztwo finansowe dla zadłużonych

Sprawdź ofertę firm czy stowarzyszeń, które bezpłatnie świadczą tego typu usługi (np. Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej). Uzyskasz pomoc w określeniu finansowej i prawnej oceny twojej sytuacji jako osoby zadłużonej. Otrzymasz informacje o tym jakie przysługują Ci prawa i uprawnienia jako konsumentowi. Podmioty te wyjaśniają kwestie związane z nadmiernym zadłużeniem. Doradzą w zakresie konstrukcji domowego budżetu.

8. Sprawdź firmy, które zajmują się oddłużaniem

Jeśli potrzebujesz pomocy w negocjacjach z wierzycielem – bez względu na to czy jest to bank czy firma pożyczkowa, albo chcesz złożyć wniosek o upadłość konsumencką – poszukaj firm, które profesjonalnie zajmują się oddłużaniem. Mogą w twoim imieniu negocjować restrukturyzację zadłużenia, w taki sposób, aby spłata pożyczki była łatwiejsza. Pamiętaj, żeby sprawdzić kilka różnych ofert. Dzięki temu będziesz miał prawdziwy wybór. Licz koszty, które będziesz musiał ponieść z tego powodu. Sprawdź wady i zalety takiego rozwiązania.

 

9. Złóż wniosek o upadłość konsumencką

Takie działanie to ostateczność. Ale może być sposobem na wyjście ze wszystkich długów.

W skrócie upadłość konsumencka to możliwość oddłużenia dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej, które są zadłużone w stopniu uniemożliwiającym im samodzielną spłatę długów. Jest to postępowanie sądowe i nie zawsze uda zakończyć się je pomyślnie. Zadłużony jest bowiem zobowiązany wykazać przed sądem, że jego zadłużenie nie wynika z umyślnego działania i rażącego niedbalstwa. Opłata za wniosek do sądu to tylko 30 zł. Jeśli osoba prywatna nie jest w stanie opłacić dalszych kosztów postępowania, środki te zapewni Skarb Państwa. We wniosku należy podać m.in. aktualny zestaw majątku wraz z wyceną jego składników a także spis wierzycieli ze wskazaniem ich adresów, wysokości ich wierzytelności i terminów zapłaty. Wniosek musi rzetelnie przedstawiać aktualną sytuację dłużnika i wskazywać pełny posiadany majątek.

W przypadku uzyskania orzeczenia o upadłości, syndyk zweryfikuje wierzycieli i spienięża majątek dłużnika. Potem sąd wydaje drugie orzeczenie określające plan spłaty wierzycieli, który obejmuje okres od roku do 3 lat. Sąd przy określaniu miesięcznej kwoty spłaty weźmie pod uwagę przede wszystkim dochody uzyskiwane przez dłużnika.

Celem upadłości konsumenckiej jest całkowite oddłużenie. To interes dłużnika jest wyżej stawiany niż interes wierzycieli, dlatego w toku postępowania sądowego niektóre zobowiązania mogą być umorzone. Jeśli dłużnik posiadał nieruchomość, to będzie szansa na jej utrzymanie. W przypadku konieczności sprzedaży nieruchomości przez syndyka, będzie on musiał zapewnić upadłemu dłużnikowi kwotę wystarczającą na pokrycie kosztów wynajmu mieszkania na okres 2 lat. Cały proces trochę trwa, ale jest szansą na rozpoczęcie nowego życia bez długów.

By |2018-10-16T10:24:05+00:00Grudzień 10th, 2017|chwilówki, Porady, pożyczki|0 Comments

About the Author: